Nechte auto doma, jezděte MHD

mhdKampaň s názvem Máte Hromadu Důvodů, zkráceně MHD, je zaměřená na potenciální cestující, kteří dosud využívají k cestování zejména osobní automobil. Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova je jedním z osmnácti dopravních podniků, které tuto kampaň spustily. Kampaň odstartovala začátkem září. Skončí až v květnu příštího roku, ale její hlavní část se odehraje od září do listopadu. V Mostě navíc navazuje na nedávnou kampaň „Nechte auto doma, kterou prezentovalo město Most na jaře letošního roku.

„Cestující a řidiči už dnes vidí na vybraných tramvajových zastávkách v Mostě a Litvínově, na bocích autobusů a tramvají reklamní folie, které jednou větou pojmenovávají městskou hromadnou dopravu. MHD je totiž podle nás spolehlivá, chytrá, zdravější, rychlá, bezpečnější, pohodlná a vyplatí se,“ řekl ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova Daniel Dunovský.

Hlavním cílem kampaně je podle Dunovského přesvědčit obyvatele, kteří dosud MHD nevyužívají, aby poznali její výhody. „Je možné, že mnozí obyvatelé Mostecka ani nevědí, co všechno se v naší MHD mění. Snažíme snižovat stáří vozového parku, zvyšovat kvalitu řízení dopravy tak, abychom dodržovali jízdní řády, v provozu jsou i tramvajové a autobusové zastávky osazené informačním systémem,“ řekl dále Dunovský. Podle něj dopravní podnik také kvůli zvýšení bezpečnosti městské hromadné dopravy do nových vozidel instaluje kamerové systémy, které sledují dění ve vozidlech. Samozřejmostí je také snaha dopravního podniku pořizovat nová nízkopodlažní vozidla. Podle statistik nehodovosti je zřejmé, že jsou autobusy a tramvaje bezpečnější než auta a motocykly.

„Celou kampaň zastřešilo Sdružení dopravních podniků, což je největší sdružení provozovatelů městské hromadné dopravy v České republice. Sdružuje celkem 19 dopravních podniků, kampaně se účastní 18 z nich,“ uvedl náměstek pro strategii a rozvoj dopravního podniku Jiří Novotný. Podle něj vozidla všech členských dopravních podniků ročně ujedou více než 318 milionů kilometrů a přepraví 2,4 miliardy cestujících.

Podrobnosti najdou zájemci na webových stránkách www.MateHromaduDuvodu.cz a www.dpmost.cz.

Jiří Holý